ניתוח סיכונים תהליכי

Process Hazard Analysis - ניתוח סיכונים תהליכי הוא שיטה מרכזית וחשובה בניהול סיכונים תהליכיים בתעשייה הכימית שמטרתה להוריד את רמת הסיכונים ולהגביר את רמת הבטיחות במתקנים תהליכיים.

ניתוח סיכונים תהליכי בוחן כיצד ניתן להוריד כל סיכון הקיים במתקן לרמת הסיכון הנמוכה ביותר האפשרית. עקרון התכנון הבטיחותי מחויב להורדת רמת הסיכון באמצעות הרחקה וסילוק גורמים אפשריים התורמים לסיכון.  

ניתוח סיכונים תהליכי מבוצע באמצעות ניתוח התרחישים האפשריים במתקן, הצגת הסיבות לתרחיש ותוצאותיו, כולל חישוב איכותי של רמת הסיכון בכל תרחיש.

מטרותיו של ניתוח סיכונים תהליכי בשיטת HAZOP הן זיהוי תרחישי כשל במתקן או במערכת, אומדן רמת הסיכון והמלצות לסילוק או צמצום גורמי הסיכון.

ניתוח סיכונים תהליכי מתבצע בישיבת צוות, הכוללת חברי צוות בתפקידים בכירים ומתמחים מתחומים שונים עם ידע והכרה של המערכת או המתקן. את הדיון מוביל איש מקצוע מומחה בשיטת זיהוי וניתוח סיכונים תהליכיים. במהלך הדיון תבוצע סריקה שיטתית, יסודית ומקיפה לתרחישי כשל העלולים להתרחש ביחידות הציוד השונות המרכיבות את המערכת או את המתקן, לקבלת תמונה מקיפה ככל האפשר על רמת הסיכון הקיימת ורמת הבטיחות הנדרשת.

ניתוח סיכונים תהליכי,  בשיטת HAZOP – Hazard and Operability, עוסק בזיהוי הסיכונים והסכנות ומזהה את תרחישים אפשריים. הצוות האמון על תפעול המתקן בשגרה ובחירום עוסק בהגדרת התרחישים, בסיבות לאירוע תרחיש ובתוצאות האירוע.

תרשים ניתוח סיכונים תהליכי – HAZOP

 
ביצוע ניתוח סיכונים תהליכי בעזרת תוכנת מחשב.
תוכנת מחשב ייעודית לביצוע ניתוח סיכונים תהליכי במהירות וביעילות.


תוכנת המחשב PHAWork הינה כלי מיוחד לביצוע ניתוח סיכונים תהליכי (PHA) כגון HAZOP או מה יקרה אם?

התוכנה נועדה לאפשר לבצע ניתוח סיכונים תהליכי, הובלה בכל שלב של הזנת נתונים, תיעוד תוך כדי הישיבה, ניתוח מהיר וביעילות תוך שמירה על התמקדות הצוות במשימה בהישג יד. שימוש בתוכנת המחשב ככלי שנועד לעזור לנהל ולהוביל את ישיבת הצוות, שיפור הביצועים ביעילות וניצור מרבי של משאב הזמן.

 שיטות לניתוח סיכונים תהליכי:


ערך מוסף ללקוחותינו:
בתעשייה התהליכית נדרשת עמידה בדרישות תקני בטיחות ובדרישות הרשויות השונות, באופן חסכוני וביעילות. ובר הנדסת בטיחות בע"מ נותנת מענה מקיף באמצעות שימוש בכלים הנדסיים ללא תחרות, כגון ניתוח סיכונים תהליכי יסודי ומתקדם, אשר לוקח בחשבון את הזמן ואת העלות למילוי הדרישות לבטיחות תהליכית מיטבית במתקנים ובמערכות של הלקוח. אנו מציעים מגוון רחב של שירותים בנושא בטיחות תהליכית וסקירת סיכונים במחזור החיים של המתקן.